
Slachtoffers van misbruik in de Kerk hebben bij de Raad voor de Journalistiek een klacht ingediend tegen de VRT. Volgens de slachtoffers heeft de publieke omroep niet objectief bericht over misbruikthema’s. De klacht wordt op 1 april behandeld.
De brief waarin de klacht uiteengezet wordt, is opgesteld door Jan Hertogen namens de Overleggroep Slachtoffers-Kerk, meldt Otheo. De klacht gaat met name over de berichtgeving rond het bezoek van vijftien misbruikslachtoffers aan paus Leo XIV in november 2025 in het Journaal en in talkshow De Afspraak.
Dit artikel is niet gevonden
De vijftien misbruikslachtoffers die paus Leo ontmoetten, vormen samen de Groep van 15, die bedoeld is om alle slachtoffers van misbruik in de Kerk in België te vertegenwoordigen. Lieve Brouwers is de officiële woordvoerder van de groep.
Journalist Machteld Libert heeft de woordvoerder volgens Hertogen bewust ontweken en in plaats daarvan individuele leden van de groep geïnterviewd over standpunten die niet door de groep als geheel gedragen werden. Een van hen was Koen Van Sumere, die op eigen initiatief de paus een brief overhandigde waarin het ontslag van aartsbisschop Luc Terlinden gevraagd werd.
Ook Jan Puype werd door Libert geïnterviewd over zijn verzoek tot de paus om eigenhandig in te grijpen in de Belgische Kerk – eveneens geen officieel standpunt van de Groep van 15. Hertogen vindt dat Libert “selectief en eenzijdig” te werk is gegaan. Volgens hem is er sprake van “partijdige verslaggeving” en opinievorming rond de pausontmoeting.
Brouwers zou later geprobeerd hebben om contact op te nemen met Libert om de standpunten van de Groep van 15 als geheel uiteen te zetten. Volgens Hertogen zou de journalist de woordvoerder bewust hebben ontweken.
Hertogen stelt dat journalist Machteld Libert selectief te werk is gegaan met het oog op de journalistieke productie Brief aan de paus. Deze documentaire wordt op 3 maart uitgezonden als ‘vervolg’ op Godvergeten, de documentaire over kerkelijk misbruik die bij zijn verschijning veel stof deed opwaaien.
Dit artikel is niet gevonden
De VRT heeft nog niet gereageerd op de klacht. De Raad voor de Journalistiek zal op 1 april de klacht van de misbruikslachtoffers behandelen.
Er zijn geen artikelen gevonden