Een traditie van eeuwen­ tegenover de waan van de dag

Lees al vanaf 0,20 p/d

Frankrijk

Franse Kerk waarschuwt voor gevolgen wetsvoorstel voor biechtgeheim

04 juni 2026

Een priester verleent de absolutie na een biechtgesprek tijdens de WJD in Lissabon (2023).
Foto: OSV News - Bob Roller

De Franse bisschoppen zijn bezorgd over een wetsvoorstel dat momenteel in behandeling is bij het Lagerhuis van het Franse parlement. Het voorstel verplicht priesters om gevallen van misbruik te melden die plaatsvinden op scholen, ook wanneer zij hiervan op de hoogte komen tijdens de biecht.

Op 1 juni gaf het Franse Lagerhuis groen licht voor de behandeling van het wetsvoorstel, waarmee geweld op scholen moet worden aangepakt. De Franse bisschoppen staan achter het doel van het voorstel, dat psychisch, lichamelijk en seksueel geweld tegen minderjarigen een halt wil toeroepen.

Vrijheid van godsdienst

Toch vrezen zij dat bepaalde artikelen fundamentele vrijheden in gevaar brengen, zoals de vrijheid van geweten, de vrijheid van onderwijs en de vrijheid van godsdienst.

Artikel 9 van het wetsvoorstel verplicht priesters namelijk om misbruikgevallen van minderjarigen te melden, ook wanneer zij hiervan tijdens een biechtgesprek op de hoogte zijn gekomen. Het voorstel bepaalt expliciet dat het biechtgeheim niet mag worden ingeroepen om deze meldingsplicht te omzeilen.

Excommunicatie

Het biechtgeheim is heel belangrijk voor de Kerk: priesters mogen met niemand praten over de inhoud van een biechtgesprek op straffe van excommunicatie. Zelfs als in een biecht misdaden worden onthuld, mag een priester niet naar de autoriteiten stappen.

De Franse bisschoppenconferentie benadrukt dat priesters in zo’n geval biechtelingen moeten aansporen om het misdrijf te melden.

advertentie

Zorgen

Ook maken de bisschoppen zich zorgen over de gevolgen van een mogelijke wet voor het katholiek onderwijs. Met het voorstel wil de Franse overheid meer toezicht houden op particuliere scholen die door de staat gesubsidieerd worden.

De Franse Kerk waarschuwt voor een grotere bemoeienis van de overheid bij lessen als seksuele opvoeding en godsdienstles. De regering zou daarnaast ook bevoegd worden om sancties aan scholen op te leggen, of deze zelfs te sluiten wanneer zij niet aan de nieuwe regels voldoen.

Nieuwe richtlijnen

In 2024 presenteerde de Franse Kerk nieuwe richtlijnen om biechten veiliger te maken en het risico op misbruik terugdringen. Het biechtgeheim blijft daarbij nog gehandhaafd.

Zo moeten biechtgesprekken in een kerk of speciale biechtruimte plaatsvinden, tenzij er sprake is van een uitzonderlijke situatie, zoals een bedevaart of bij een zieke. Biechten in privékamers van een priester is uit den boze.

Daarnaast moeten biechtgesprekken overdag plaatsvinden en moet de priester liturgische kleding dragen, of minimaal een stola. Biechten in bijzonder emotionele situaties moet vermeden worden.

Dit artikel delen: