Eindredacteur

In vier van de negen bisdommen in Nicaragua hebben al tijden geen wijdingen plaatsgevonden. Op die manier probeert het regime de Kerk vleugellam te maken, zien buitenlandse waarnemers.
In de bisdommen Jinotega, Siuna, Matagalpa en Estelí zijn in de afgelopen periode geen mannen tot priester of diaken gewijd, ziet Martha Patricia Molina. Deze Nicaraguaanse advocate is zelf het land ontvlucht en volgt vanuit ballingschap de situatie in Nicaragua, waar de overheid alsmaar door blijft gaan met de vervolging van kritische stemmen.
Dit artikel is niet gevonden
De vier bisdommen worden geleid door bisschoppen die zelf ook Nicaragua hebben moeten ontvluchten: Carlos Enrique Herrera, tevens voorzitter van de Nicaraguaanse bisschoppenconferentie, Isidoro Mora en Rolando Álvarez, bisschop van Matagalpa en apostolisch administrator van Estelí. Aangezien een priesterwijding door een bisschop gedaan wordt, vormt hun afwezigheid een groot probleem.
President Daniel Ortega en zijn vrouw Rosario Murillo zijn al meer dan tien jaar systematisch bezig om de Kerk monddood te maken. De katholieke Kerk is – of was – de laatste maatschappelijke speler die het opnam voor de bevolking onder het repressieve regime van het presidentenpaar, nadat de politieke oppositie, mensenrechtenorganisaties en onafhankelijke journalisten eerder al uitgeschakeld waren.
Volgens Molina zijn Ortega en Murillo er waarschijnlijk op uit om de kerkelijke hiërarchie in het land te bekleden met bisschoppen die op de hand van het regime zijn. Of dat hen gaat lukken, is de vraag. Paus Leo XIV – die het laatste woord heeft over de benoemingen van bisschoppen – heeft openlijk zijn steun betuigd aan de verbannen bisschoppen.
In recente jaren hebben meer dan driehonderd priesters, religieuzen en seminaristen het land onder dwang moeten verlaten. In een bisdom als Matagalpa sinds 2018 zo’n zeventig procent van de priesters verdwenen, schat Molina.
Een groot deel van de overgeblevenen is flink op leeftijd. “Sommige van die priesters waren al met emeritaat vanwege hun gezondheid, maar zijn uit noodzaak weer aan het werk gegaan”, aldus de advocate in gesprek met OSV News. “Maar wat gebeurt er wanneer zij overlijden en er geen opvolgers gewijd kunnen worden?”
Jonge mannen met een priesterroeping zijn er volop in Nicaragua, weet Molina. “Maar zij vragen zich af waarom ze aan de priesteropleiding zouden beginnen als er toch niemand is om ze te wijden.”
De wijdingenstop is de zoveelste maatregel waarmee de Kerk in het innig katholieke Nicaragua te maken heeft gekregen. Zo zien priesters dat politieagenten en paramilitairen hen in de gaten houden tijdens Missen, om te controleren of ze tijdens preken geen regeringskritiek uiten.
Deze pagina is niet gevonden
Processies en vieringen in de Goede Week mogen alleen op kerkelijk terrein plaatsvinden. Verschillende religieuze ordes en congregaties zijn het land uit gezet. Ook is de wettelijke erkenning van kerkelijke liefdadigheidsinstellingen en katholieke scholen en universiteiten ingetrokken.
Er zijn geen artikelen gevonden