Een traditie van eeuwen­ tegenover de waan van de dag

Lees al vanaf 0,20 p/d

Politiek

Exitpolls wijzen op licht verlies voor christelijke partijen, grote nederlaag blijft uit

Posters op het Europees Parlement in Straatsburg roepen Europeanen op om te stemmen voor de verkiezingen.
Foto: Wikimedia Commons - Europees Parlement (CC-BY-4.0: © European Union 2024 - Source : EP)

De christelijke partijen gaan volgens de exitpolls licht in de min qua zetelaantallen. Een zware nederlaag is uitgebleven, maar de kans dat de ChristenUnie terugkeert in het Europees Parlement is klein.

Op de partijburelen van het CDA en de SGP zal gisterenavond een zucht van opluchting hebben geklonken. Beide partijen zijn (redelijk) ongeschonden uit de exitpolls van de Europese Parlementsverkiezingen gekomen. De SGP lijkt zijn ene zetel te behouden en straks terug te mogen keren in het Parlement.

‘Mooie prestatie’

Het CDA verliest een zetel en gaat van vier naar drie. Dat is een verlies, maar vergeleken met de Tweede Kamerverkiezingen van november, waarbij de partij twee derde van zijn zetels moest inleveren in een pijnlijke nederlaag, is deze uitslag ronduit positief te noemen.

Volgens fractieleider Henri Bontenbal hebben de christendemocraten “een mooie prestatie neergezet”, aldus de NOS. De partij is volgens hem bezig zichzelf opnieuw uit te vinden: de resultaten van de exitpolls zijn daarvan een eerste bewijs.

Niet definitief

De exitpolls worden door onderzoeksbureau Ipsos I&O gedaan op basis van kiezersonderzoek bij verschillende stembureaus. Het zijn dan ook geen definitieve uitslagen, maar voorspellingen met een foutmarge van één zetel.

Nederland is het eerste EU-land dat naar de stembus is getrokken voor de verkiezingen voor het Europees Parlement. In België vinden de verkiezingen pas op 9 juni plaats. De definitieve uitslagen worden in heel Europa pas daarna vrijgegeven, om te voorkomen dat de resultaten van landen die vroeg stemmen het gedrag van kiezers in andere landen beïnvloeden.

Verlies voor CU

Bij de ChristenUnie zal er van opluchting geen sprake zijn geweest. Het lijkt erop dat de partij zijn enige zetel in het Europees Parlement gaat verliezen: de exitpolls wijzen op nul zetels, hetzelfde resultaat dat voor 50plus en Forum voor Democratie dreigt.

Omtzigts partij Nieuw Sociaal Contract, die het nodige katholiek-sociale gedachtegoed in het partijprogramma heeft, deed voor het eerste mee met de Europese verkiezingen en lijkt op één zetel af te stevenen.

Europees lijsttrekker Dirk Gotink geeft tegenover de NOS aan positief verrast te zijn: “NSC is nog een grote onbekende in Europa. Als wij nu in het Europees Parlement komen met één zetel, dan hebben we een voet tussen de deur.”

Dit artikel delen:

Steun katholieke journalistiek

Belangrijker dan ooit:
steun katholieke journalistiek

Ontvang het laatste nieuws in je mailbox

© Katholiek Nieuwsblad | 2026