23 mannen uit acht landen werden zondag in de Sint-Pieter tot permanent diaken gewijd. Het was het slotstuk van een driedaagse bijeenkomst voor diakens in het Heilig Jaar.
Duizenden diakens waren vanuit de hele wereld naar het Vaticaan afgereisd voor het Jubileum van de Diakens dat van 21 tot 23 februari plaatsvond.
Bij de slotmis op zondag werden 23 mannen tot permanent diaken gewijd. Daarbij waren 2500 diakens aanwezig. Aartsbisschop Rino Fisichella was daarbij hoofdcelebrant in plaats van de paus, die vanwege zijn ziekenhuisopname verstek moest laten gaan.
Wel had paus Franciscus al een preek voor de diakens voorbereid, die door Fisichella werd voorgelezen. Daarin stond de paus stil bij drie essentiële kanten in het leven van de diaken: vergeving, dienstbaarheid en gemeenschap.
“De diaken moet in iedereen, zelfs in hen die lijden veroorzaken, een broeder of zuster zien die gewond is in de geest en die verzoening, leiding en hulp nodig heeft”, schreef de paus. Hij wees de diakens erop dat het ook hun taak is om anderen te leren iedereen als een broeder of zuster te beschouwen.
Hij vroeg diakens verder om van onbaatzuchtig dienen “een essentiële dimensie van je wezen” te maken en moedigde hen aan om in nederigheid te dienen. “Jullie grootste liturgie zal naastenliefde zijn, en jullie meest nederige dienst zal jullie grootste daad van aanbidding zijn,” schreef de paus.
“We zijn hier om de Kerk en de wereld te dienen, als brug tussen leken en geestelijken”
- Diaken Stephen Petrill
Onder de nieuw gewijde diakens was Bryan Inderhees van het bisdom Columbus in de Amerikaanse staat Ohio. Hij benadrukte het belang van diakens om “onze Kerk te ondersteunen en onze priesters te ondersteunen, terwijl we nog steeds ons leven als getrouwde mannen leiden”.
Diaken Stephen Petrill, vormingsleider voor diakens in datzelfde bisdom, benadrukte de aparte rol van diakens en beschreef die als “een roeping van dienstbaarheid, geen opstapje naar het priesterschap”.
“Dienstbaarheid gaat over het dienen van anderen, niet over het zoeken naar status,” zei hij. “Een diaken is geroepen om de laagste plaats op te zoeken, om te helpen zonder erkenning te zoeken. We zijn hier om de Kerk en de wereld te dienen, als brug tussen leken en geestelijken.”
Hoewel paus Franciscus vanwege zijn ziekenhuisopname zondag ook niet kon voorgang in het wekelijkse angelusgebed op het Sint-Pietersplein, gaf het Vaticaan wel zijn boodschap vrij die hij daarbij wilde uitspreken voor de diakens.
Franciscus moedigde daarin alle diakens aan om zich te wijden aan de verkondiging van het evangelie en zich in te zetten voor naastenliefde. “Voer uw ambt in de Kerk uit met woorden en daden, en breng Gods liefde en barmhartigheid aan allen,” schreef hij. “Wees niet bang om het risico van de liefde te nemen!”
In een wereld waarin alles voortdurend verandert en onder druk staat, is katholieke kwaliteitsjournalistiek een uniek en kostbaar goed. Op KN.nl heeft u altijd toegang tot het laatste nieuws uit kerk en samenleving, en vindt u uitgebreide reportages en verhelderende analyses van onze gespecialiseerde redacteuren.
Voor maar € 1,40 per week leest u altijd als eerste al het moois dat KN.nl te bieden heeft, heeft u online onbeperkt toegang tot al onze artikelen én steunt u het voortbestaan van de laatste katholieke krant van Nederland.
Dus geef om katholieke kwaliteitsjournalistiek en word lid van KN Online.