Een traditie van eeuwen­ tegenover de waan van de dag

Lees al vanaf 0,20 p/d

In beeld

Huisdieren en vee gezegend in het Vaticaan

20 januari 2025

Kardinaal Mauro Gambetti aait een van de koeien die klaarstaat om gezegend te worden.
Foto: CNS - Pablo Esparza

Koeien, paarden, ezels en ganzen, maar ook honden en konijnen: allemaal werden ze afgelopen vrijdag gezegend op het Sint-Pietersplein.

In de meeste landen worden dieren traditioneel gezegend op 4 oktober, de feestdag van St.-Franciscus van Assisi. Maar in Italië gebeurt dit elk jaar op 17 januari, de feestdag van St.-Antonius Abt.

Zo ook dit jaar. Kardinaal Mauro Gambetti, franciscaan en aartspriester van de Sint-Pieter, droeg de Mis vrijdag op voor alle boeren. Daarna ging hij het plein voor de basiliek op om hun vee te zegenen.

De dierenzegening in beeld (klik op de pijltjes om door te gaan). | Foto's: CNS - Pablo Esparza

Op het Sint-Pietersplein stond het vol stallen en hokken met daarin ezels, koeien, paarden, konijnen, kippen, geiten en ganzen: klaar om gezegend te worden.

Paarden

Maar allereerst was het de beurt aan de cavalerie: tot grote vreugde van de aanwezige pelgrims en toeristen trok een stoet van tachtig paarden en ruiters –  van verschillende eenheden binnen het Italiaanse leger – naar het Sint-Pietersplein. Zij werden gezegend door kardinaal Gambetti.

Daarna konden de andere dieren gezegend worden. Daaronder waren ook heel wat honden die door inwoners van de stad waren meegenomen naar het Sint-Pietersplein.

Steun katholieke journalistiek

Belangrijker dan ooit:
steun katholieke journalistiek

Ontvang het laatste nieuws in je mailbox

© Katholiek Nieuwsblad | 2026