

Paus Leo XIV zal vandaag de Ratzingerprijs 2025 uitreiken aan de beroemde Italiaanse dirigent Riccardo Muti. Dit zal gebeuren tijdens een kerstconcert in de Paulus VI-aula in Vaticaanstad, dat door de maestro zelf wordt gedirigeerd.
Muti staat bekend om de expressieve diepgang waarmee hij muzikale partituren interpreteert. Ook Benedictus XVI bewonderde hem zeer; de Duitse paus, die bekend stond als een groot liefhebber en kenner van klassieke muziek, zag in het werk van Muti een buitengewone geestelijke en culturele waarde.
Die waardering is ook wederzijds. Toen Muti vernam dat hij de prijs zou ontvangen, reageerde hij ontroerd: “Ik heb paus Benedictus XVI altijd gevolgd en diep bewonderd. Zijn gedachten, overwegingen en meditaties zijn en zullen een bron van geestelijke voeding blijven voor mannen en vrouwen van goede wil.”
Tijdens het Vaticaanse kerstconcert vandaag klinkt onder andere de ‘Mis voor de kroning van Karel X’, gecomponeerd door Luigi Cherubini in 1885, uitgevoerd door het Cherubini Jeugdorkest en het kathedrale koor van Siena.
Riccardo Muti, geboren in 1941 in Napels, begon zijn muzikale loopbaan als pianist en koordirigent en groeide uit tot een van ‘s werelds meest vooraanstaande dirigenten.
Hij leidde enkele van de belangrijkste orkesten ter wereld, waaronder de New York Philharmonic, de Wiener Philharmoniker en het Teatro alla Scala in Milaan. Hij maakte grote indruk vanwege zijn toewijding aan de authentieke interpretatie van klassieke muziek. In de loop van zijn carrière ontving hij talloze internationale onderscheidingen, wat zijn reputatie als meester van het symfonische en operarepertoire bevestigde.
De Ratzingerprijs, ingesteld in 2011, wordt jaarlijks toegekend op aanbeveling van het wetenschappelijk comité van de Vaticaanse Fondazione Ratzinger (Ratzingerstichting) en met goedkeuring van de paus. De prijs erkent vooraanstaande figuren uit de door het christendom geïnspireerde cultuur en kunst. Eerdere laureaten waren theologen, bijbelwetenschappers, filosofen, juristen en kunstenaars uit verschillende continenten en met verschillende religieuze achtergronden.
| KN tipt
|
Er zijn geen artikelen gevonden