Een traditie van eeuwen­ tegenover de waan van de dag

Lees al vanaf 0,20 p/d

Bijbel

Niet méér, maar anders lezen: bijbelluisteren in de lift

22 december 2025

Foto: Stas Knop - Pexels

De Bijbel lezen via een mobiele telefoon of computer: het blijft onverminderd populair, zo meldt het NBG. De meest opvallende groei zit echter in het gebruik van audio: steeds meer mensen blijken naar de Bijbel of podcasts over de Bijbel te luisteren.

Het online platform debijbel.nl en de Vlaamse evenknie debijbel.be heetten in 2025 ruim 1,5 miljoen bezoekers welkom. Dat is ongeveer evenveel als het jaar ervoor, zo meldt het Nederlands-Vlaams Bijbelgenootschap (NBG) in een persbericht.

Verdubbeling van luisteraars

Grote ontwikkelingen zijn er wel te zien in de manier waarop mensen deze online toegangspoort tot de Bijbel gebruiken. Met name het luisteren van de Bijbel via de MijnBijbel-app blijkt aan populariteit te winnen, zo meldt het NBG: het aantal Bijbelluisteraars verdubbelde, naar 30.000.

(tekst gaat door onder afbeelding)

Jaaroverzicht online Bijbelgebruik 2025.
Infopraphic: Nederlands-Vlaams Bijbelgenootschap

Ook het gebruik van podcasts op dit online platform neemt toe: dat aantal groeide in het voorbije jaar met 25%, van 1 miljoen naar 1,25 miljoen plays. “Bijbelluisteren is zo te zien een blijvende trend”, concludeert NBG-directeur Rieuwerd Buitenwerf.

Vertalingen

De meest gebruikte vertaling is de Nieuwe Bijbelvertaling uit 2021 (NBV21). Deze interkerkelijke vertaling, waaraan ook katholieke deskundigen meewerkten, is door de Nederlandse bisschoppen goedgekeurd voor privégebruik maar niet voor liturgisch gebruik. De Vlaamse bisschoppen keurden het gebruik ervan wel goed; vanaf de advent 2026 zullen Vlaamse katholieken de NBV21-teksten horen tijdens de Mis.

In Nederland blijft de Willibrordvertaling de maat. Ook die is – in de laatste revisie van 2012 – toegankelijk via de genoemde site en app.

Kleine groep veelgebruikers

Die Willibrordvertaling is in 2025 zo’n 36.000 keer geopend. “Dat lijkt misschien veel”, zo laat NBG-persvoorlichter Peter Siebe weten aan KN. “Maar wat opvalt in onze statistieken is dat slechts zo’n 500 mensen specifiek deze vertaling kiezen. Dat zijn, naar wij aannemen, katholieken, die wel heel intensief, soms meermaals per dag, de Willibrordbijbel raadplegen.”

https://www.kn.nl/bijbel/

Daarnaast zijn er volgens Siebe enkele honderden gebruikers die de Willibrord via de site vergelijken met andere vertalingen, “voor persoonlijk of professioneel doel”.

Zoekwoorden en piekmoment

Het NBG meldt in het jaaroverzicht van 2025 nog enkele andere weetjes. ‘Hoop’ was voor het eerst het meest gebruikte zoekwoord – naast ‘vrede’ en ‘liefde’ die al zes jaar in de top-drie van zoektermen staan. De Bergrede (Mattheüs 5) is het meest gelezen Bijbelfragment. Piekmoment van het gebruik van de app is de zondagmorgen.

Voor het eerst zijn ook gegevens over het digitale vrouwenplatform Zij Lacht meegenomen in het jaaroverzicht van het NBG. Ook daar werd vooral een sterke groei van luisteraars gemeten: het aantal podcastplays steeg met 49% naar 492.000.

Dit artikel delen:

Steun katholieke journalistiek

Belangrijker dan ooit:
steun katholieke journalistiek

Ontvang het laatste nieuws in je mailbox

© Katholiek Nieuwsblad | 2026