De studentenkerk van Nijmegen zet de heilige Titus Brandsma in de kijker op een speciaal raam. Daarmee krijgt de heilige na drie jaar een plekje in de kerk op de campus: “De gedachtenis van Titus moet levend worden gehouden.”
Op 14 mei, een dag voor de Titusdag van de Radboud Universiteit Nijmegen, zal het nieuwe raam van de studentenkerk onthuld worden. Het is gemaakt door kunstenaar Eric Sloot met de zogenaamde glas-appliquétechniek, waarbij gekleurd glas met transparante lijm op blank glas wordt aangebracht.
Drie jaar geleden werd Titus Brandsma in Rome heiligverklaard. De Nijmeegse studentenpastor Jos Geelen vond dat “een hele happening”, vertelt hij, “en gelukkig met mij vele anderen hier op de campus”.
Op die campus staat al een bronzen beeld van Titus, maar de befaamde karmeliet was in de studentenkerk nergens te bekennen. “Dat vond ik toch wel een gemis. Bovendien is het mijn streven om de studentenkerk meer naar de campus toe te brengen. Door het raam staat de kerk ook weer even in the picture.”
Er zit wat tijd tussen Titus’ heiligverklaring en de onthulling van het raam, maar dat vindt Geelen niet erg: “De gedachtenis van Titus moet ook juist levend worden gehouden. Ik hoop dat mensen zich hierdoor laten inspireren, omdat Titus ook een inspirerende man is: vanwege zijn leven, alles wat hij geschreven en gedaan heeft, en dat hij uiteindelijk zijn leven heeft gegeven voor de goede zaak. Daarom wilde ik ook absoluut geen ‘doods’ monument.”
Achtergrond
Wie was Titus Brandsma ook alweer?Titus Brandsma (1881-1942) was pater karmeliet en rector magnificus van de Radboud Universiteit Nijmegen. Al voor de Tweede Wereldoorlog sprak hij zich fel uit tegen het nazisme en rassenhaat. In de oorlog werd hij door de bezetter gearresteerd omdat hij de katholieke media ervan probeerde te overtuigen om NSB-advertenties te weren. Hij kwam in concentratiekamp Dachau terecht en werd daar met een injectie gedood. In 1985 verklaarde paus Johannes Paulus II hem zalig. In 2022 volgde zijn heiligverklaring. |
Daarom is Titus’ beeltenis in het raam ook omgeven door allerlei symbolen, zoals een kelk en een ganzenveer. Geelen hoopt dat dat mensen nieuwsgierig maakt naar de heilige. “Ik hoop ook dat ze zich zo iets van hem eigen kunnen maken, dat dat een verrijking voor hun leven wordt.”
De symbolen zijn gekozen door studenten die zich op verschillende manieren in het leven van Titus Brandsma hebben verdiept. Ook de financiering van het raam is ‘van onderaf’ gebeurd, met een crowdfundingsactie.
“Ik had geld van de bank kunnen halen, maar dat is dan ‘dood geld’, terwijl het juist een levend monument moet zijn. Omdat we het raam met crowdfunding gerealiseerd hebben, voelen mensen zich echt betrokken. Zo wordt het een raam van ons allemaal.”
Volgens Geelen heeft Titus Brandsma vandaag de dag onverminderd veel zeggingskracht. “Wat een religieus iemand zoals hij typeert, is dat hij altijd verder kijkt dan zijn neus lang is. Hij blijft niet stilstaan bij de eerste indruk, maar gaat altijd op zoek naar het mooie in een mens.”
Wie bij de onthulling van het ‘Titusraam’ op 14 mei in Nijmegen wil zijn, kan hier meer informatie vinden.
In een wereld waarin alles voortdurend verandert en onder druk staat, is katholieke kwaliteitsjournalistiek een uniek en kostbaar goed. Op KN.nl heeft u altijd toegang tot het laatste nieuws uit kerk en samenleving, en vindt u uitgebreide reportages en verhelderende analyses van onze gespecialiseerde redacteuren.
Voor maar € 1,40 per week leest u altijd als eerste al het moois dat KN.nl te bieden heeft, heeft u online onbeperkt toegang tot al onze artikelen én steunt u het voortbestaan van de laatste katholieke krant van Nederland.
Dus geef om katholieke kwaliteitsjournalistiek en word lid van KN Online.