Een traditie van eeuwen­ tegenover de waan van de dag

Lees al vanaf 0,20 p/d

In Memoriam

Dialectzangeres Lya de Haas, bekend van ‘Ons Lieve Vrouwke’, overleden

Lya de Haas met haar in 2019 overleden echtgenoot Hennie Korsten.
Foto: YouTube – Omroep Peelrand

De Brabantse streektaalzangeres Lya de Haas is op 23 juli op 65-jarige leeftijd overleden. Met haar Marialiederen wist ze gelovige en niet-gelovige Brabanders te ontroeren.

‘k Bid vur Ons Lieve Vrouwke Ave Maria
Moeder van alle mense
En ok van jou en van men
Lot men hier efkes zitte Ave Maria
Bij Uw bild en de bloeme, efkes veilig zen

Het klassieke Ave Maria is waarschijnlijk het beroemdste Marialied onder gelovigen en niet-gelovigen, maar met Ons Lieve Vrouwke gaf Lya de Haas katholieke en niet-katholieke Brabanders een Marialied in hun eigen dialect.

Katholiek gezin

En dat werd goed ontvangen: Ons Lieve Vrouwke is immens populair bij Brabantse bruiloften en vooral op uitvaarten. Volgens het Brabants Dagblad werd het nummer in 2021 zelfs het op één na vaakst gedraaid in het crematorium in Uden.

Voor De Haas was dat ‘Lieve Vrouwke’ een vanzelfsprekendheid. Ze groeide in Vinkel en Heeswijk-Dinther op in een katholiek gezin met vijf kinderen. Na een tijdlang te hebben gewerkt als onder meer directiesecretaresse koos ze voor een zangcarrière, waarbij ze zich richtte op het Brabantse dialect.

Pleitbezorger

In 1993 bracht ze haar eerste album uit. In een periode waarin er maar weinig aandacht was voor streektalen was ze daarmee een uitzondering, waardoor ze zichzelf sterk wist neer te zetten als pleitbezorger van het Brabantse dialect. Dat heeft haar altijd veel succes opgeleverd; zo was ze ook jarenlang presentatrice bij Omroep Brabant.

De Haas was een Brabantse grootheid, maar had een bijzonder goed oog voor het kleine en het bescheidene. Ze trad veelal op in dorpshuizen, zorgcentra, cafés en gaf ook huiskamerconcerten. Dat deed ze vaak samen met haar echtgenoot Hennie Korsten, die ook streeltaalzanger was. Bij het overlijden van Korsten in 2019 bracht De Haas Ons Lieve Vrouwke ook weer ten gehore.

Plechtig lof

Naast haar succesnummer bevolkten ook heel wat andere Marialiederen De Haas’ repertoire. Jarenlang was ze een vast gezicht in onder meer het Mariabedevaartsoord Ommel, gelegen tussen Asten en Helmond, waar ze in de meimaand regelmatig het plechtig lof zong.

https://www.kn.nl/nieuwsbrief/

Lya de Haas is op 23 juli op 65-jarige leeftijd gestorven. Ze was ernstig ziek.