De Sint Jankerk in Enschede wordt “voor 99,9 procent zeker” overgedragen aan de maronitische gemeenschap van de stad. Daarmee komt de kerk niet alleen in het bezit van een geloofsgemeenschap die er al thuis is, maar blijft hij ook in katholieke handen.
De verkoop van de Sint Jankerk is bijna rond, maar nog niet helemaal, meldt 1Twente. Als alles meezit, is de maronitische gemeenschap al in juli eigenaar. Anders wordt de verkoop in november afgerond.
De maronitische gemeenschap van Enschede is geen onbekende in het gebouw: zij hebben daar al eens per maand een viering. Het maronitische katholicisme is een stroming van het katholicisme die vooral in het Midden-Oosten aanhangers heeft: de ongeveer vijfhonderd Enschedese maronieten komen met name uit Syrië, Libanon en Irak.
De Sint-Jacobus de Meerdereparochie, die de kerk nu nog in handen heeft, is blij dat de verkoop “voor 99,9 procent zeker” is, vertelt vicevoorzitter Joop Hassink aan 1Twente. In januari was er nog onvrede tussen de parochie en de gemeente Enschede, omdat de gemeente de kerk een monumentstatus wilde toekennen.
De parochie zag dat niet zitten, omdat dat de verkoop van het gebouw moeilijker zou maken en “een paar tonnen” van de prijs zou kunnen afhalen. Met de opbrengst wilde de parochie het onderhoud van een andere kerk financieren.
Nu de maronitische katholieken de kerk overnemen, is die mogelijke monumentstatus geen punt van zorg meer. De geloofsgemeenschap is naar eigen zeggen van plan om weinig aan de kerk te veranderen. Zelfs de naam blijft waarschijnlijk hetzelfde.
“We zijn er trots op dat het gelukt is”, zegt vicevoorzitter Ivet Khazoum van de maronitische gemeenschap over de verkoop, al is ze er pas helemaal gerust op als de verkoop definitief rond is. Ze hoopt dat de kerk in oktober in gebruik kan worden genomen.
De maronitische katholieken willen vanaf dan iedere week de Mis vieren. Hun priester, die in het Duitse Münster woont, zal dan wekelijks de zestig kilometer tussen beide steden afleggen. Verder wil de gemeenschap inzetten op activiteiten voor kinderen en jongeren.
In een wereld waarin alles voortdurend verandert en onder druk staat, is katholieke kwaliteitsjournalistiek een uniek en kostbaar goed. Op KN.nl heeft u altijd toegang tot het laatste nieuws uit kerk en samenleving, en vindt u uitgebreide reportages en verhelderende analyses van onze gespecialiseerde redacteuren.
Voor maar € 1,40 per week leest u altijd als eerste al het moois dat KN.nl te bieden heeft, heeft u online onbeperkt toegang tot al onze artikelen én steunt u het voortbestaan van de laatste katholieke krant van Nederland.
Dus geef om katholieke kwaliteitsjournalistiek en word lid van KN Online.