Een traditie van eeuwen­ tegenover de waan van de dag

Lees al vanaf 0,20 p/d

Oekraïne

Oekraïne blijft hopen op pausbezoek: ‘Historisch moment van steun’

Redacteur Nieuwe Media

22 juli 2026

Aartsbisschop Paul Gallagher legt samen met de Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken Andrii Sybiha bloemen bij de Muur ter Nagedachtenis in Kyiv. Tijdens zijn bezoek herhaalde Oekraïne de uitnodiging aan paus Leo XIV om het land te bezoeken.
Foto: OSV News - Valentyn Ogirenko, Reuters

Oekraïne hoopt nog altijd dat paus Leo XIV het door oorlog getroffen land bezoekt. Hoewel het Vaticaan geen concrete plannen voor een reis heeft aangekondigd, herhaalde president Volodymyr Zelensky deze week zijn uitnodiging aan de paus.

Na een ontmoeting op 20 juli met aartsbisschop Paul Gallagher, secretaris voor de Relaties met Staten, sprak Zelensky de hoop uit dat een bezoek van de paus “een werkelijk historisch moment” en een krachtig teken van steun voor het Oekraïense volk zou zijn.

Geen bevestiging uit Rome

Ook de Oekraïense ambassadeur bij de Heilige Stoel, Andrii Yurash, verklaarde tegenover OSV News dat de uitnodiging nog altijd geldt. Volgens hem hebben zowel paus Leo XIV als aartsbisschop Gallagher officiële uitnodigingen ontvangen van de Oekraïense regering en van tal van kerkelijke instellingen. “We zouden buitengewoon blij zijn als de Heilige Vader Oekraïne zou bezoeken”, aldus Yurash.

Vanuit het Vaticaan is er vooralsnog geen bevestiging gekomen dat een pausbezoek daadwerkelijk wordt voorbereid. Paus Franciscus liet tijdens zijn pontificaat meermaals weten Oekraïne te willen bezoeken, maar verbond daaraan de voorwaarde dat hij ook Moskou zou kunnen aandoen. Die combinatie bleek uiteindelijk niet haalbaar.

Gallagher bezoekt oorlogsgebied

Aartsbisschop Gallagher verbleef van 17 tot en met 21 juli in Oekraïne als vertegenwoordiger van paus Leo XIV bij de viering van 35 jaar herstel van de structuren van de Latijnse Kerk in het land.

Tijdens zijn bezoek bad hij in de zwaar beschadigde Sint-Nicolaaskerk in Kyiv voor vrede en sprak hij de gelovigen moed in. Hij prees hun “volharding” en noemde die een wezenlijk kenmerk van de katholieke gemeenschap.

[BEELDGALLERIJ: gebruik de pijltjes om door de foto’s te bladeren] Foto’s: OSV News / Valentyn Ogirenko, Reuters

In Berdychiv celebreerde Gallagher een openluchtmis waar volgens Vatican News ongeveer drieduizend gelovigen aan deelnamen. Het was de eerste grote openluchtviering sinds het uitbreken van de oorlog.

Raketaanval nabij de nuntiatuur

Tijdens Gallaghers verblijf werd Kyiv opnieuw getroffen door een zware Russische raketaanval. Ook de wijk waar de apostolische nuntiatuur gevestigd is, liep schade op. De Vaticaanse delegatie moest de nacht doorbrengen in een schuilkelder.

Volgens Yurash onderstreepte de aanval opnieuw de ernst van de situatie, al bleef het aantal slachtoffers volgens hem relatief beperkt.

Vaticaan blijft bemiddelen

Zelensky sprak tevens zijn waardering uit voor de inzet van de Heilige Stoel bij de terugkeer van Oekraïense kinderen die naar Rusland waren gedeporteerd. Daarnaast bedankte hij het Vaticaan voor de bereidheid om een ontmoeting tussen de strijdende partijen te faciliteren.

advertentie

Volgens ambassadeur Yurash heeft paus Leo XIV sinds zijn verkiezing laten weten dat de Heilige Stoel beschikbaar blijft om vredesgesprekken mogelijk te maken. Tot dusver heeft Rusland echter niet positief gereageerd op voorstellen om dergelijke onderhandelingen in het Vaticaan te houden.