
Paus Leo XIV zegt dat hij niet wakker ligt van de mogelijkheid dat kunstmatige intelligentie (AI) de mensheid zou kunnen vernietigen. Dat zei hij op de terugvlucht naar Rome na een vierdaags bezoek aan Frankrijk. De paus ging ook in op vragen over seksueel misbruik.
Tijdens een persconferentie aan boord van het pauselijke vliegtuig, dat vanuit Metz was vertrokken, werd Leo XIV gisteren gevraagd of hij zich zorgen maakt dat AI catastrofale risico’s voor de mensheid kan opleveren – of zelfs de mensheid volledig zou kunnen uitroeien. “Nee, ik ben daarover niet in paniek. Ik kan ’s nachts gewoon slapen”, antwoordde de paus.
“Ik denk wel dat de zorgen die door veel deskundigen naar voren worden gebracht serieus moeten worden genomen”, aldus de paus. In zijn AI-encycliek Magnifica humanitas heeft hij die zorgen zelf ook uitgesproken.
Dit artikel is niet gevonden
“Dit is een probleem waarover we met elkaar om de tafel moeten gaan zitten”, zei de paus. Hij sprak de hoop uit dat politieke leiders, leiders uit de AI-sector en maatschappelijke organisaties bijeen kunnen komen om te bespreken wat er gaande is.
Tijdens de persconferentie beantwoordde de paus ook vragen over seksueel misbruik door geestelijken, de woningcrisis in Spanje, de opkomst van radicaal-rechts in Europa en zijn besluit om zich uit te spreken over de onlangs in Frankrijk aangenomen wet over hulp bij levensbeëindiging.
Een Franse journalist vroeg Leo naar zijn ontmoeting met zeven slachtoffers van seksueel misbruik in Lourdes. Daarbij ging het specifiek om een uitspraak van een van de slachtoffers, Jerome Guillement. Na de ontmoeting met de paus zei hij dat voor hem duidelijk was dat Leo XIV seksueel misbruik binnen de Kerk als “systemisch” beschouwt.
Deze pagina is niet gevonden
Aan boord van het pauselijke vliegtuig verduidelijkte Leo dat verschillende slachtoffers hadden gesproken over systemisch misbruik, maar dat hij het persoonlijk liever anders zou formuleren. “Seksueel misbruik is in de eerste plaats een menselijk probleem”, zei de paus. “Wanneer het binnen de Kerk gebeurt, komt daar een heel andere dimensie bij, omdat het geloofsleven van mensen diep wordt verwond en soms zelfs wordt vernietigd.”
“De Kerk heeft een bijzondere verantwoordelijkheid om met hen op weg te gaan en hen te helpen genezing te zoeken”, aldus Leo. “In die zin heb ik met hen gesproken over hoe de Kerk in bepaalde opzichten als verantwoordelijk kan worden gezien. Maar ook over het feit dat de Kerk, naar mijn mening, een belangrijke rol kan spelen bij het helpen vinden van genezing.”
De persconferentie aan boord van het vliegtuig vormde het slot van Leo’s vierdaagse apostolische reis door Frankrijk, van 25 tot en met 28 september. De paus bezocht drie steden: Parijs, Lourdes en Metz.
Leo XIV zei dat voor hem de persoonlijke hoogtepunten de bedevaart naar Lourdes en de gebedswake in het stadion bij Parijs met 80.000 jongeren waren.
Er zijn geen artikelen gevonden