Eindredacteur

Het gaat hard tegen hard rond de verkiezingen in Hongarije, waarbij de positie van zittend premier Orbán voor het eerst in 16 jaar onzeker is. Benedictijner abt Cirill Hortobágyi waarschuwt daarom in een open brief voor een samenleving waarin andersdenkenden niet meer met elkaar door één deur kunnen.
Hongarije gaat op 12 april naar de stembus. Sinds 2010 heeft minister-president Viktor Orbán geen echte tegenstanders meer gehad, mede door zijn invloed op de media en aanpassingen aan het kiesstelsel.
Oppositieleider Peter Magyar is echter in opmars. Volgens peilingen overwegen meer Hongaren op hem te stemmen dan op de huidige premier. Orbán krijgt onder meer veel kritiek vanwege economische stilstand en machtsmisbruik.
De verkiezingsstrijd tussen de twee en hun partijen gaat gepaard met de nodige polarisatie. Dat is Cirill Hortobágyi, benedictijner abt van de belangrijke abdij van Pannonhalma, een doorn in het oog. In een open brief roept hij zijn landgenoten op om hun gedeelde waarden voorop te blijven stellen.
“We kijken met spanning en angst naar de toekomst. Het wordt steeds moeilijker om samen te leven en makkelijker om elkaar af te wijzen”, schrijft hij. “Door slechte voorbeelden te volgen, zeggen we verschrikkelijk vlug over andere mensen: ‘Hij hoort niet bij ons.’”
“We oordelen snel, we kwetsen gemakkelijk en de taal van het openbare leven versterkt de contrasten. Daarbij verdwijnen de belangrijke ankerpunten: de gemeenschap, de natie, het vaderland.”
“Het is zorgwekkend te bedenken waar we naartoe gaan en vol onzekerheid over waar we thuishoren”, vervolgt Hortobágyi. “We zien met afschuw dat bijna alle middelen nu worden toegestaan om andere mensen in diskrediet te brengen, te vernietigen en moreel te veroordelen.”
Deze pagina is niet gevonden
“Er is een situatie ontstaan waarin zelfs fysieke aanvallen plaatsvinden en waarin beide partijen zich bedreigd voelen in hun bestaan. Iemand met christelijke waarden kan dergelijke methoden niet goedkeuren en mag de dissident niet als vijand beschouwen.”
Er zijn geen artikelen gevonden