Een traditie van eeuwen­ tegenover de waan van de dag

Lees al vanaf 0,20 p/d

Medische ethiek

Kritiek van kardinaal Eijk op D66-plan: abortus geen mensenrecht

Deelnemers aan een pro-lifebetoging in Washington in maart 2024. Volgens kardinaal Eijk botst de liberale visie van 'abortus als mensenrecht' frontaal op het recht op leven.
Foto: OSV News - Evelyn Hockstein, Reuters

D66 wil dat abortus wereldwijd als mensenrecht wordt erkend. Kardinaal Wim Eijk noemt dit een gevaarlijke ondermijning van het recht op leven en gewetensvrijheid.

De Tweede Kamer vergadert vandaag over een initiatiefnota van D66-Kamerleden Sjoerd Sjoerdsma en Wieke Paulusma, om de toegang tot abortus wereldwijd als mensenrecht te erkennen.

‘Astronomische aantallen’

Dit omdat er volgens de nota wereldwijd jaarlijks 39.000 vrouwen sterven aan de gevolgen van een onveilig uitgevoerde abortus en er nog veel meer vrouwen kampen met langdurige gezondheidsklachten.

Namens de Nederlandse bisschoppen reageert kardinaal Wim Eijk kritisch op deze nota. “Uiteraard is het zeer betreurenswaardig dat vrouwen doodgaan door een onveilige abortus provocatus”, zo schrijft de aartsbisschop van Utrecht en referent over medisch-ethische zaken. “Maar moeten we ons niet ook zorgen maken om de astronomische aantallen ongeboren kinderen, wier leven door abortus wordt beëindigd?”

Statistieken

Eijk wijst onder meer op statistieken van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd, waaruit blijkt dat er in Nederland alleen al jaarlijks bijna 40.000 zwangerschappen worden afgebroken – en dat aantal steeg de afgelopen jaren opvallend snel.

Totaal aantal abortussen tussen 1985 en 2023; met buitenlandse vrouwen wordt bedoeld vrouwen die voor een abortus naar Nederland afreizen, arbeidsmigranten of buitenlandse studenten.
Bron: Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd/Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport

Wereldwijd zou het volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) zelfs om 73 miljoen abortussen gaan, zo merkt de kardinaal op. “De Wereldgezondheidsorganisatie noemt ischemische hartaandoeningen de grootste doodsoorzaak (9 miljoen doden in 2021). Maar moeten we feitelijk niet constateren dat abortus de grootste doodsoorzaak is?”

Gewetensvrijheid

In Nederland is abortus in principe nog altijd strafbaar, tenzij door een bevoegde arts uitgevoerd. Volgens kardinaal Eijk gaat er van dit formele verbod “een zekere beschermende werking uit voor het ongeboren kind”, en biedt het ook bescherming aan artsen die om principiële redenen niet willen meewerken aan een abortus.

Kardinaal Wim Eijk.
Foto: KN - Jan Peeters

“Abortus tot een fundamenteel mensenrecht verklaren impliceert dat artsen en zorgverleners die abortus weigeren op basis van gewetensbezwaren vrouwen het recht op zorg en het recht op abortus zouden ontzeggen”, schrijft Eijk. “Dit zal de gewetensvrijheid van medewerkers in de gezondheidszorg ondermijnen.”

Fundamenteel recht

De bestaande wetgeving in Nederland “impliceert al een aantasting van het fundamentele recht op leven van ongeboren kinderen”, aldus de kardinaal. “Door abortus tot een mensenrecht te verklaren, wordt dit recht eenvoudigweg ontkend.”

https://www.kn.nl/medische-ethiek/