
Het erkennen van het eigen gezag van plaatselijke bisschoppenconferenties betekent niet dat ze het centrale leergezag mogen verwerpen, maar dat ze de kerkelijke leer moeten toepassen op hun eigen context. Dat benadrukte kardinaal Robert Prevost, hoofd van het Vaticaanse Dicasterie voor de Bisschoppen.
“Elke bisschoppenconferentie moet een bepaalde autoriteit hebben om te zeggen: ‘Hoe gaan we deze doctrine begrijpen in de concrete realiteit waarin we leven?’”, zo zei kardinaal Robert Prevost tijdens een persbriefing op 23 oktober.
De autoriteit van nationale bisschoppenconferenties is een centraal onderwerp geweest in synodediscussies over de decentralisatie van besluitvorming in de Kerk.
Het werkdocument voor de synode stelde dat bisschoppenconferenties nog niet de volledige capaciteiten hadden gerealiseerd die het Tweede Vaticaans Concilie voor hen voor ogen had, inclusief “echte doctrinaire autoriteit”.
De kardinaal bevestigde dat decentralisatie en het toestaan ​​van lokale kerken om een ​​grotere rol te spelen in besluitvorming, terugkerende thema’s van de synode, maar hij beklemtoonde dat die gewenste decentralisatie de kerkelijke leer over het primaat van de paus niet teniet zou doen.
“De hele opvatting van synodaliteit is niet dat er plotseling een volledig democratische, parlement-achtige manier zal zijn om autoriteit uit te oefenen in de Kerk”, zei hij. “Het primaat van Petrus en van de opvolgers van Petrus, de bisschop van Rome, van de paus, is iets dat de Kerk in staat stelt om op een heel concrete manier gemeenschap te blijven beleven.”
Ook Gilles Routhier, een theologisch expert bij de synode uit Canada, sprak zijn zorgen uit dat het geven van meer doctrinaire autoriteit aan bisschoppenconferenties zou kunnen leiden tot “wanorde” vanwege het voorstellen van potentieel conflicterende dogma’s.
Hij verduidelijkte dat bisschoppenconferenties geen “absolute autoriteit kunnen bezitten om nieuwe dogma’s voor te stellen”, maar “een autoriteit moeten ontwikkelen die grenzen begrijpt” en in gemeenschap blijft met de universele Kerk.
Er zijn geen artikelen gevonden