

De vormsels en eerste communies in de acht Belgische bisdommen worden uitgesteld tot na de zomervakantie. Dat maakte de Belgische bisschoppenconferentie maandag bekend.
De Belgische regering verlengde vrijdagavond haar strenge lockdown-maatregelen tegen het coronavirus tot het einde van de paasvakantie. Menig waarnemer is ervan overtuigd dat er daarna nog een verlenging met veertien dagen komt.
Daarom hebben de Belgische bisschoppen na onderling overleg maandagochtend besloten om de vieringen van het vormsel en van de eerste communie allemaal te verplaatsen. Deze vieringen vinden normaal gezien plaats tussen Pasen en Pinksteren.
De redenen voor dit uitstel liggen voor de hand. Want zelfs al zou de regering na Beloken Pasen de maatregelen versoepelen, dan nog zou zij geen vieringen toelaten met volle kerken en met mensen van verschillende families en verschillende generaties. En een familiefeest als een vormsel of een eerste communie zonder oma’s en opa’s, kan toch niet de bedoeling zijn.
Men had natuurlijk ook kunnen mikken op de maand juni, net na Pinksteren, maar dan zouden de vieringen midden een (eventuele) examenperiode vallen. In de laatste maand van het schooljaar moeten de kinderen alles op alles zetten om hun schooljaar goed af te ronden, redeneren de bisschoppen.
Dat is in het bijzonder het geval voor de vormelingen, die doorgaans in het zesde leerjaar van het basisonderwijs zitten en daar de nodige kwalificaties moeten behalen om aan het middelbaar onderwijs te kunnen beginnen.
“Ook al kunnen parochies of catechisten nu geen bijeenkomsten beleggen”, toch vragen de Belgische bisschoppen uitdrukkelijk “dat zij contact houden met hun communicanten of vormelingen, via post, e-mail, streaming of telefoon; van zodra een nieuwe datum is vastgelegd, kunnen zij hun bijeenkomsten daarop afstemmen.”
De vormsels worden verschoven naar de maanden september of oktober, de eerste communies naar het volgende schooljaar.
Bepalen wanneer precies en hoe precies, is een taak voor elk bisdom afzonderlijk. “Elk bisdom zal daarover de nodige communicatie verspreiden”, aldus de bisschoppen.
Zo bisschop Lode Aerts van Brugge gisteren al een videoboodschap aan de eerstecommunicanten en vormelingen. Hij liet hun weten dat “uitstel geen afstel” is en dat “de parochies en de scholen uiterlijk tegen 1 juni, naar een geschikte nieuwe datum” moeten zoeken.
Meteen gaf hij ook aan dat de ingewikkelde kalenderpuzzel met de vormheren, die normaal door de bisschop worden aangesteld, in het bisdom Brugge deze keer geen probleem zal vormen. “Voor een keer zal de pastoor zelf het vormsel toedienen.”
Er zijn geen artikelen gevonden