Een traditie van eeuwen­ tegenover de waan van de dag

Lees al vanaf 0,20 p/d

Vaticaan

Paus en kardinalen praten verder over vrouwen in de Kerk: ‘Goede hoop op ontwikkeling’

Carol Glatz - CNS

19 juni 2024

Paus Franciscus in gesprek met de Raad van Kardinalen.
Foto: CNS - Vatican Media

Paus Franciscus en zijn internationale Raad van Kardinalen hebben hun gesprekken over de rol van vrouwen in de Kerk voortgezet. De deelnemende kardinalen zijn voor uitbreiding van de verantwoordelijkheden van vrouwen, “maar niet in een militante zin”.

Maandag en dinsdag waren de paus en zijn negen leden tellende Raad van Kardinalen opnieuw bijeen om te brainstormen over de rol van vrouwen in de Kerk. Dit is de vierde keer dat ze vrouwen uitnodigden om daarbij aanwezig te zijn. Vrouwelijke experts, waaronder een Anglicaanse bisschop, woonden de eerdere bijeenkomsten in december, februari en april bij.

Vrouwelijke experts

Valentina Rotondi, een professor en onderzoeker gespecialiseerd in sociale wetenschappen, sprak over het zien van “de economie als zorg en goed management in de context van een diepgaande intergenerationele relatie”, aldus het Vaticaanse persbureau.

Donata Horak, een professor in het canonieke recht in Italië, reflecteerde op het canonieke recht door verschillende tegenstellingen te maken, “zoals rechtvaardigheid versus barmhartigheid en hiërarchie tegenover gemeenschap”.

‘Tweederangs’

De Indiase kardinaal Oswald Gracias, lid van de Raad, vertelt tegen Vatican News dat hij het eens is met het belang van het vergroten van de rol van vrouwen in de kerk. “In sommige delen van mijn thuisland worden vrouwen niet belangrijk gevonden. Ze zijn ‘tweederangs’ en daarom werkt de Kerk eraan om hen de juiste positie te geven in het gezin, in de samenleving en in de politiek”, zegt hij.

In de kerkelijke wetboeken “zijn er vele mogelijkheden” voor vrouwelijk leiderschap in de Kerk, weet hij. De ervaring heeft hem “vele malen” geleerd dat vrouwen in staat zijn om kwesties aan te pakken vanuit “een gezichtspunt dat mannen niet hadden overwogen. Ik heb goede hoop dat dit verder ontwikkeld zal worden”.

‘Niet militant’

Kardinaal Fridolin Ambongo Besungu uit de Congolese hoofdstad Kinshasa ziet dat “hier in de kerken meer dan de helft van de mensen die deelnemen aan de vieringen vrouwen zijn”, maar als dat vergeleken wordt met de verantwoordelijkheden die ze hebben, “zijn dat er maar weinig”.

De kardinaal zegt tegen Vatican News dat het duidelijk is geworden dat deze verantwoordelijkheden moeten groeien, “maar niet in een militante zin”. Volgens de kardinaal moeten de verantwoordelijkheden van vrouwen toenemen omdat “de Kerk een vrouw is” en er een “moederschap” bestaat dat moet worden gewaardeerd in de katholieke gemeenschap.

De bijeenkomst werd afgesloten met gesprekken over de situatie in de thuisregio van elke kardinaal met speciale aandacht voor actuele conflicten, aldus het Vaticaan. De Raad zal opnieuw bijeenkomen in december 2024.

Dit artikel delen:

Steun katholieke journalistiek

Belangrijker dan ooit:
steun katholieke journalistiek

Ontvang het laatste nieuws in je mailbox

© Katholiek Nieuwsblad | 2026