<

Geef om katholieke journalistiek

doneer
Verenigde Staten

‘Hartverscheurend’: Kerk VS kan migrantenhulp niet alleen dragen en trekt stekker eruit

Kate Scanlon - OSV News 8 april 2025
image
Een Afghaanse vluchtelinge maakt haar huiswerk in Bowling Green, een plaats in Kentucky. De Amerikaanse bisschoppenconferentie ziet zich gedwongen om zijn programma's voor vluchtelingen te staken nadat de overheidssteun daarvoor wegviel. Foto: OSV News - Amira Karaoud, Reuters

Nadat Donald Trump eerder de stekker uit de samenwerking trok, zien de Amerikaanse bisschoppen zich gedwongen om hun programma’s voor minderjarigen en vluchtelingen te beëindigen. “We zijn in een onhoudbare positie geplaatst.”

De Amerikaanse bisschoppenconferentie heeft op 7 april bekendgemaakt dat katholieke hulpprogramma’s voor minderjarigen en vluchtelingen in het land niet verlengd zullen worden. “Deze situatie is veroorzaakt door de beslissingen van de overheid”, legt beleidssecretaris Anthony Granado uit. “We zijn in een onhoudbare positie geplaatst.”

Tientallen jaren lang werkte de Amerikaanse overheid samen met kerkgenootschappen, waaronder de katholieke Kerk, binnen hulpprogramma’s voor onder meer minderjarigen en vluchtelingen. President Donald Trump schortte de overheidssteun aan die programma’s eerder dit jaar als onderdeel van zijn plannen om een strenger immigratiebeleid neer te zetten.

‘Hartverscheurend’

De Amerikaanse bisschoppenconferentie spande op 18 februari een rechtszaak aan om die beslissing aan te vechten, maar ziet zich inmiddels gedwongen om de bestaande programma’s te staken. De Kerk kan die namelijk zonder overheidssteun niet in de lucht houden.

Aartsbisschop Timothy P. Broglio, voorzitter van de Amerikaanse bisschoppenconferentie, vindt het “hartverscheurend” dat dat besluit genomen moest worden. “De beslissing [van de overheid] om de programma’s drastisch in te krimpen dwingt ons opnieuw na te denken over de beste hulp voor onze broeders en zusters die geweld en vervolging ontvluchten. We kunnen dit werk simpelweg niet alleen volhouden.”

Alternatieve manieren

Aartsbisschop Broglio geeft aan dat er wordt gekeken naar nieuwe manieren waarop de Kerk vluchtelingen en minderjarigen kan blijven helpen. Met name wordt gekeken naar hulp voor de mensen die al waren toegelaten tot de programma’s.

“Nu de overeenkomsten aflopen, zullen we alternatieve manieren van steun zoeken voor de mensen die de regering al heeft toegelaten tot deze programma’s”, legt hij uit.

https://www.kn.nl/buitenland/

“We blijven ons inzetten voor mannen, vrouwen en kinderen die lijden onder de plaag van mensenhandel”, vervolgt aartsbisschop Broglio. “Al een halve eeuw zijn we partners in de uitvoering van het hervestigingsprogramma van de overheid voor vluchtelingen. De oproep van het Evangelie om te doen wat we kunnen voor de minsten onder ons blijft onze leidraad.”

Een traditie van eeuwen tegenover de waan van de dag

In een wereld waarin alles voortdurend verandert en onder druk staat, is katholieke kwaliteitsjournalistiek een uniek en kostbaar goed. Op KN.nl heeft u altijd toegang tot het laatste nieuws uit kerk en samenleving, en vindt u uitgebreide reportages en verhelderende analyses van onze gespecialiseerde redacteuren.

Voor maar € 1,40 per week leest u altijd als eerste al het moois dat KN.nl te bieden heeft, heeft u online onbeperkt toegang tot al onze artikelen én steunt u het voortbestaan van de laatste katholieke krant van Nederland.

Dus geef om katholieke kwaliteitsjournalistiek en word lid van KN Online.